Да погледна отново към балета – една любима тема.
През 2020 се объркаха много планове, но да бяха само моите. Още в началото на годината исках да снимам повече балет. Дори основата на един много сложен и голям декор все още са в гаража ми, неизползвана. И около „Авиаторът“ и другите снимки не останxа много ресурси за снимки на тема балет. Но както можете да предположите от заглавната снимка на сайта, това е една от любимите категории за мен. Истинският виновник за да снимаме отново балет е Деси Бекирска, с нейната работа. Обикновено не ми оставя избор – твърде много талант има в нея. Реших да снимам с Мила Бочева, с която снимахме в началото на 2020. Гримът за първата сесия беше сложен и включваше дори лещи за очи.
Имахме известни препятствия, но все пак успяхме да поработим. Снимахме с любимото ни студио, на черен фон. Освен една почти интересна ваза ( оригинално замислената беше разпродадена, след като някой три месеца се ослушва да я купи). За втори път използвах Kodak Ektar 100ASA за средно-форматната камера. Бяха снимал преди това портрети с него, но и двата филма чакаха проявяване. Изключително ‘мек’, като усещане, липса на каквото и да е зърно и много приятни пастелни цветове. Не ни харесва само цената му и трудното намиране.
За следващата ни сесия решихме да променим грима , опитахме се да комбинираме светла и тъмна част, като малко го опростихме премахвайки лещите, Мила и без това има достатъчно красиви очи. Забележка към самия мен, очите изглеждат различно отворени, което си личи едва на снимките. Трябва да се помисли върху това. Решихме да ‘интегрираме“ и малко пера ( напълно изкуствени, уверявам ви).
Тъй като ми се искаше да използвам циклорама, снимките се състояха на ново място – LIFE Studio. Ако имате нужда от добро място за фотография, не се колебайте.
Относно техническата част, използвах наличните ми мобилни светкавици Godox WITSTRO AD-180, които макар едва 180W са напълно достатъчни. За първи път реших да включа френоловата леща, която бях взел за този тип светкавици. Може би ми е нужна още малко работа с нея. Използваната техника – 70см параболичен софтбокс, френолова леща, 5 градусов спот. Canon 5dMk II, Samyang 85/1.2, Ziess 35/2, Mamiya RB67ProSd с 180мм обекив, филм Ilford Delta 100ASA. Много исках да изпробвам HP5 на Ilford, но имах технически проблем с филмовата касета.
Снимките са на бленда 1.2-2.8, скоростта на затвора е 1/160-1/200, силата на импулса на светкавиците 1/32-1/64.
Резултатите можете да видите тук, както и кратко видео за работата ни. Общо часовете работа отидоха към петнадесет.